Studie 727
Vi söker deltagare till en kort blodprovsstudie i Uppsala.
Blodet du lämnar kommer att användas till forskning i syfte att verifiera och validera tester och instrument som används för diagnos och monitorering av allergier och astma.
Målgrupp: män och kvinnor, minst 18 år
Kriterier för deltagande:
- Vara allergiker, astmatiker eller ha pågående eller avslutad immunoterapi mot allergi
- Ej donerat blod senaste tre månaderna (eller plasma senaste månaden)
Studien består av upp till två besök på vår klinik i Uppsala och varje besök tar ca en timme. Vid första besöket kommer du lämna ca 5 ml blod och ange om du har allergi, astma eller pågående eller avslutad immunoterapibehandling, samt om du står på något läkemedel. Du kan sedan komma att bli kallad till besök två där du kommer att lämna 200 ml blod.
Ersättning:
Du får 200 kr i ersättning för besök ett och 600 kr i ersättning för besök två (totalt max 800 kr).
Tidsschema
Besök 1 | Besök 2 |
13/3 17/3 18/3 20/3 21/3 | Tid för besök bokas in enligt överenskommelse vid Besök 1 |
Mer information och anmälan
Vill du delta eller ha mer information? Ring 018-30 33 99 eller skicka in en intresseanmälan nedan.
Studien är godkänd av Etikprövningsmyndigheten. Din medverkan är frivillig och du kan när som helst avbryta ditt deltagande. Den information du lämnar kommer att behandlas i enlighet med Dataskyddsförordningen (GDPR).